Informace pro pacienty

Ústní hygiena

Předpokladem úspěšného výsledku ortodontické léčby je precizní ústní hygiena. Při správné péči se zuby pod ortodontickým aparátem nekazí. Důležité je čistit zuby po každém jídle. Pokud jste před ortodontickou léčbou nenavštívili dentální hygientistku, určitě se k ní co nejdříve objednejte. Při neuspokojivé zubní hygieně jsou nutné opakované kontroly a reinstruktáž pacienta u dentální hygienistky. Při dlouhodobě nevyhovujícím stavu ústní hygieny je na místě zvážit předčasné sejmutí fixního aparátu, protože je lepší mít křivé a zdravé zuby, nežli rovné a zkažené. Přestože s rovnátky vyžaduje ústní hygiena více času a úsilí, věřte tomu že se to vyplatí. Umožníte tím nejlepší možné výsledky Vaší ortodontické léčby!

 
Běžné problémy při terapii rovnátky

Citlivost a mírná bolestivost
Během ortodontické terapie je třeba očekávat mírnou bolestivost zubů. Zejména několik dní po nasazení aparátu a také po pravidelných kontrolách, kdy dochází k aktivaci součástí ortodontického aparátu. Tyto nepříjemné pocity je možno mírnit studeným (např. zmrzlina), nebo léky proti bolesti (Paralen, Panadol). Pokud jsou Vaše zuby citlivé, doporučujeme měkkou, nedráždivou stravu.

Zakončení drátěného oblouku je ostré, případně píchá do tváře
Prstem zkuste drátek přitlačit zubu, popřípadě používejte ochranný vosk. Pokud není zbytí, můžete se pokusit drátek přeštípnout např. pomocí kleštiček z manikúry. Když si nejste jisti, že se Vám podařilo problém vyřešit bez poškození aparátu, zavolejte si do ordinace pro termín dřívější kontroly.

Ze zubu se Vám uvolnil zámek nebo kroužek
Udržujte místo čisté a zavolejte si pro termín návštěvy. Zcela uvolněné součásti aparátu se snažte uchovat a přinést s sebou. Ostré části kryjte voskem.

Ztratili jste barevnou gumičku vázající zámek k oblouku
Volejte si do ordinace pro termín návštěvy.

Jídlo a omezení v jídle při ortodontické terapii
Úprava stravovacích návyků je minimální, ale přesto je třeba si uvědomit, že konzumace některých potravin může rovnátka poškodit. Raději byste se měli vyhnout tvrdým potravinám jako jsou topinky, ořechy, kukuřičné lupínky, popcorn, led. Lepivé bonbóny, karamelky a turecký med rovněž nejsou vhodné. Tvrdé ovoce a zeleninu krájejte na malé kousky a teprve poté vkládejte do úst.  Po každém jídle si zuby vyčistěte zubním kartáčkem! Pamatujte - uvolněný zámek může léčbu prodloužit i o několik měsíců.